Természetesen elfogadunk; üdülőnkben készpénzzel, bankkártyával vagy üdülési csekkel lehet fizetni.
KEOP pályázat
A Szentai-erdő kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület élőhelyfejlesztése a KASZÓ Zrt. törzsterületéncímű KEOP pályázat bemutatása
A KASZÓ Zrt. által elnyert KEOP-7.3.1.2/09-11-2011-0037 projektazonosítójú pályázat készítette elő a 2013. május 8-án beadott KEOP-3.1.2/2F/09-11-2013-0026 projektazonosítójú, megvalósításra vonatkozó pályázatot. Utóbbi támogatói döntéséről az Erdőgazdaság 2013. október 16-án kapott értesítést. A tényleges munkák a közbeszerzési eljárás lezárása után, 2014. augusztus 1-én kezdődhettek meg. A pályázat fizikai zárásásra 2015. június 15-én került sor.
- A projekt célja (Azonosító kód: KEOP-3.1.2/2F/09-11-2013-0026):
A projekt közvetlen célja, hogy a KASZÓ Zrt. területén a KEOP-7.3.1.2/09-11. „Élőhelyvédelem, -helyreállítás, vonalas létesítmények természetkárosító hatásának mérséklése” című pályázati konstrukció keretében komplex természetvédelmi beavatkozások valósuljanak meg:
A Szentai-erdő kiemelt jelentőségű különleges természeti területen (Natura 2000) tervezett élőhelyrehabilitációs beavatkozások célja egyrészt az értékes erdőtársulásokat fenyegető invazív fás szárú fafajok (bálványfa, kései meggy, akác) visszaszorítása, másrészt a nem őshonos fenyő állományok átalakítása. Az agresszíven terjedő idegenhonos fafajok veszélyzetetik a projektben szereplő területek természetes életközösségeinek ökológiai egyensúlyát. Az invazív fajok térhódítása miatt a biológiai sokféleség jelentősen csökken, amely az élőhelyek átalakulásához vezethet.
Középtávú cél az invazív fafajok teljes visszaszorítása, a projekt megvalósítási idejében – ismerve az invazív fafajok reprodukciós képességét – arányuk 3 % alá szorítása az érintett projekterületen.
További cél vadkárelhárító kerítés építése a vad kizárása érdekében, ezzel biztosítható 10,77 hektáron a fenyő állomány őshonos állománnyá való átalakítása.
- Előzmény:
A KEOP-7.3.1.2/09-11-2011-0037 jelű pályázatot 2011.09.30-án nyújtotta be az Erdőgazdaság. Ez a pályázat a megvalósításról szóló pályázat előkészítését biztosította. A Támogatói Szerződés 2012.09.27-én lépett hatályba. Az Erdőgazdaság 8.500.000 Ft-ot nyert 85%-os intenzitással, így 7.225.000 Ft a támogatási összeg.
Igényelt támogatás |
Ft |
Teljes összeg: |
8 500 000 |
Támogatás összege: |
7 225 000 |
Saját forrás – önerő: |
1 275 000 |
Az előkészítés során történt a Részletes Megvalósíthatósági Tanulmány megírása, a közbeszerzési eljárás dokumentációjának elkészítése, a vadkárelhárító kerítés tervezésre, és erre, valamint a vegyszerzésre az engedély megkérése. A projektmenedzseri feladatokat a projektmenedzsment tagjai a támogatói szerződés megkötésétől folyamatosan ellátták. Az előkészítésre vonatkozó pályázat fizikai zárásának időpontja 2013.10.30.
- Megvalósítás:
A KEOP-3.1.2/2F/09-11-2013-0026 számú pályázat EU-s finanszírozásból valósult meg, NATURA 2000-es élőhelyek helyreállítását támogatja. A pályázat megvalósítási szakasza 100 %-os támogatási intenzitású. Az Erdőgazdaság a Honvédelmi Minisztériummal (HM) konzorciumban indult a pályázaton, ahol a HM tevékenyen nem vett részt a feladatokban. Pénzügyileg sem kötődött hozzá.
Igényelt támogatás |
Ft |
Teljes beruházási költség |
186 175 490 |
Elszámolható beruházási költség |
155 106 880 |
Európai Unió SA forrása: |
155 106 880 |
Saját forrás – önerő: |
31 068 610 |
A saját forrást a fakitermelésből keletkező bevétel adja, ami a támogatási összegből levonásra került. Ezt a projekt megvalósítására kellett fordítani.
- A pályázat elemei:
1. Invazív irtás: A munkafolyamat az egyedek mechanikus eltávolításából, és a tövek (tuskók), illetve az azokból kihajtó új sarjak cseppmentes technológiával történő vegyszeres kezeléséből ált. A vegyszeres kezelésre azért volt szükség, mert a beavatkozás hosszú távú eredményessége másként nem biztosítható.
Az invazív fafaj irtási tevékenységgel érintett terület 333,12 hektár. Viszont egy-egy tevékenységet többször kellett elvégezni egy adott erdőrészletben. Az alábbi munkaműveletek kerülnek végrehajtásra:
- Egy alkalommal elvégzett tevékenységek:
- Injektálás
- Fakitermelés
- Vegyszeres tuskókenés
- Vegyszeres kenés
- Pótlás nagyméretű csemete ültetéssével
- Kapálás
- Az alábbi irtási munkák egy adott erdőrészletben többször kerültek elvégzésre:
- Vegyszeres permezetés
- Mechanikai irtás (sarjlevágás)
2. Erdőszerkezet átalakítás10,77 ha-os területet érintett. Erdeifenyő állomány helyére cseres állomány létrehozása történt meg.
Az alábbi munkaműveletek kerültek végrehajtásra:
- Bozótirtás
- Közelítőnyom kialakítás
- Kíméletes fakitermelés (irányított döntés az meglévő újulat védelme érdekében)
- Fakitermelés
- Vágástakarítás
- Tuskózás - mélyforgatás-talajfertőtlenítés
- Erdősítés csemetével (I.kivitel)
- Pótlás nagyméretű csemete ültetésével
A tervezett munkák végrehajtása után várhatóan javul a régió természeti területeinek állapota, növekszik a közösségi jelentőségű élőhelyek területaránya, és lehetőség nyílik az ökológiai egyensúly, valamint a biológiai sokféleség hosszútávú fenntartására. A projekt célja eleget tenni az Élőhelyvédelmi Irányelvben foglaltaknak, melynek hatására javul az érintett térségekben a védett, fokozottan védett és közösségi jelentőségű fajok fennmaradási esélye. A beavatkozások megvalósítása lehetővé teszi az őshonos vegetáció és az erdei életközösségek, valamint a táj eredeti képének megőrzését. A bálványfa, akác, kései meggy visszaszorításával biztosítható az erdők jó állapotban tartása, az eredeti élőhelyek és életközösségek megóvása. A vegyszeres beavatkozástól jó eredmény született, törekedtünk arra, hogy a kezelés során a környező növényzet és a talaj szennyezése minimális legyen, ezzel biztosítva az élőhely zavartalanságát. A telepítetett fenyvesek átalakítása megteremti az egybefüggő erdőborítottságot, amely egyrészt további kiemelkedő élőhelyeket biztosít, másrészt a táj fragmentációjának csökkenésével ellenállóbbá válik az invazív fajok fertőzésével szemben.
- Jelen, jövő
A projekt fizikai zárása 2015. június 15-én történt meg.
A fenntartási időszak 5 év. Ezalatt az Erdőgazdaság a saját költségén végzi a szükséges munkákat.
Mechanikai irtás, tuskókenés |
Vegyszeres permetezés |
Kéregkenése |
Kezelés hazására elszáradt kései meggy |
Előtte |
Utána |
A projektterület átnézeti képe:
Gyakran ismételt kérdések
Rólunk mondták
Fekete Jánosné Lipárt Szilvia – 5 csillag
2015. július 23.
Köszönöm ezt a néhány napot, felejthetetlen volt! És jövünk vissza! :)